به   روستای اويهنگ  خوش آمدید


روستاي كوهستاني آويهنگ از توابع بخش كلاترزان شهرستان سنندج در استان كردستان، با مختصات جغرافيايي 46 درجه و 41 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 16 دقيقه عرض شمالي، در فاصلة 15 كيلومتري شهر كلاترزان (شويشه) و 58 كيلومتري شهر سنندج واقع شده است. ارتفاع روستاي آويهنگ از سطح دريا 1670 متر است. آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و خشك است.
اين روستا از شمال غربي به كوه بي‏قوره و كوه حيدرشاه، از شمال به كوه بردسور از شمال شرقي به گردنه كرد آباد و دره سير و از جنوب غربي به دره قليچه محدود مي‏شود.
آثار باقي‏مانده از مسجد تاريخي آويهنگ، امام‏زاده شيخ صمدي، امام‏زاده پيربالا عمري و مرقد حاج حسن، نشان از قدمت طولاني روستاي آويهنگ دارد.
مردم روستاي آويهنگ به زبان كردي با گويش اورامي سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب تسنن هستند.
الگوي معيشت و سكونت:
براساس نتايج سرشماري سال 1375، روستاي آويهنگ 2043 نفر جمعيت داشته است كه در سال 1385 به 3720 نفر افزايش يافته است.
نظام اقتصادي روستا، بر پايه فعاليت‏هاي زراعي، باغداري و دامداري، و همچنين جنگل‏داري، پرورش زنبور عسل، صنايع دستي و خدمات استوار است.كشت آبي و ديم در روستا رواج دارد و مهم‏ترين محصولات زراعي آن شامل گندم، جو، نخود، ذرت، بنشن، گوجه فرنگي، پياز و سيب‏زميني است. انواع محصولات سردرختي مانند انار، گردو، انگور، سيب، گلابي، هلو، توت سفيد، سنجد، انجير، آلوچه، آلبالو، گيلاس و توت فرنگي نيز در روستا توليد مي‏شود. لبنيات و عسل نيز از توليدات دامي روستاست. زنان روستا در كنار فعاليت‏هاي زراعي به بافت انواع قالي، گليم، جاجيم، سجاده و گيوه مي‏پردازند.
روستاي زيبا و كوهستاني آويهنگ با بافت مسكوني متراكم، در شيب كه به صورت پلكاني استقرار يافته است. خانه ‏هاي آن غالباً دو طبقه، ايوان‏دار و داراي ديوارهاي ضخيم سنگي گل‏اندود هستند.
جاذبه ‏هاي گردشگري:
منظره كوهستان، جنگل‏ هاي بلوط، باغ‏هاي سرسبز، حواشي رودخانه آويهنگ همراه با پوشش گياهي پيرامون روستا و انواع گل‏ها و گياهان رنگارنگ و دارويي مانند گل گاوزبان، پونه، شاتره، گون و درختان و درختچه‏هاي فراوان ون، انجير كوهي، زالزالك، بلوط، ارژن، بيد، چنار و صنوبر چشم‏اندازهاي زيبا و شگفت‏انگيزي در روستاي كوهستاني آويهنگ پديد آورده‏اند.
كوه سنگ سرخ در نزديكي روستا، با 2410 متر ارتفاع از جمله جاذبه‏هاي طبيعي روستاست. روستاي هواره برزه نيز با طبيعتي بكر و زيبا در همسايگي آويهنگ، جذابيت محيط روستا را افزون‏تر كرده است.
مسجد قديمي آويهنگ از جمله جاذبه‏هاي تاريخي روستاست كه با معماري زيبا، تزيينات داخلي و هنرمندانه عصر قاجاري، و نيز با سر ستون‏هاي چوبي حكاكي شده واجد ارزش‏هاي جهانگردي است. آيات قرآني، تاريخ ساخت و نام خلفاي راشدين بر سر ستون‏هاي چوبي حكاكي شده است. مرقد حاج حسن و امامزاده پيربالا عمر از ديگر فضاهاي تاريخي و مذهبي روستا هستند.
پوشاك مردم آويهنگ مانند ديگر مناطق كردنشين،از نوع لباس‏هاي كردي است. پوشش مردان شامل چوخه، پانتول، ملكي، شال، دستار، فرنجي و كله بال است. زنان نيز از جافي (نوعي پيراهن بلند)، كلنجه، شاه كلاه و كلكه استفاده مي‏كنند. لباس زنان معمولاً با انواع زيورآلات زيبا آراسته مي‏شود.
از انواع صنايع دستي روستا مي‏توان به سجاده، جاجيم و گيوه و نيز به سبو اشاره كرد.
در اين روستا، انواع غذاهاي سنتي و محلي كه معمولاً، مواد اوليه آن در روستا فراهم است، طبخ مي‏شود. معروف‏ترين اين غذاها عبارتند از: دوينه، شلمين، يكاوه، پرشنه، دوسه‏ره و زملينه.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاویر ارسالی توسط کاربران برای این روستا