به   روستای سراوان  خوش آمدید


سراوان، روستايي است از توابع بخش سنگر شهرستان رشت در استان گيلان.روستاي سراوان از شرق با روستاي قاضيان،از شمال با روستاي دهبنه ، از غرب با روستاي جکلبندان و از جنوب با امامزاده هاشم هم مرز است. اين روستا در 15 کيلومتري شهرستان رشت واقع شده است.مختصات جغرافيايي 49درجه و 39دقيقه طول شرقي و 37درجه و 4 دقيقه عرض شمالي، در 13کيلومتري جنوب غربي سنگر و 35کيلومتري رشت قرار گرفته است.

روستاي سراوان ، از سطح دريا 70متر ارتفاع دارد و در اراضي حد فاصل کوه و جلگه واقع گرديده .بنا به نوع استقرار و نزديکي به سفيدرود، آب و هواي اين روستا معتدل و مرطوب است و ميانگين بارندگي سالانه آن 1300ميلي‏متر مي‏باشد.

رودخانه گيله رود که از غرب آبادي سرچشمه مي‏گيرد، پس از عبور از قسمت شرقي آن، به سفيدرود مي‏پيوندد.

اين روستا يکي از روستاهاي تاريخي و کهن استان گيلان است. . کاروانسراي سراوان (لات) که معروف به کاروانسراي شاه عباسي است ، در قسمت جنوبي روستا واقع گرديده و قدمت آن به بيش از پانصد سال مي رسد

جمعيت سراوان 8544نفر است. شغل بيشتر اهالي کشاورزي و کشت برنج مي باشد. افراد اين قسمت از لحاظ نژادشناسي به سکاها منسوب بوده و سالها قبل در پي مهاجرت هاي گسترده در ايران از سيستان به اين منطقه مهاجرت کرده اند. و به تدريج زبان مردم اين منطقه يعني گيلکي را به خود گرفته اند.

از جاذبه هاي توريستي اين روستا ، پارک جنگلي سراوان است.از ديگر جاذبه هاي روستا ،موزه ميراث روستايي و گردشگري گيلان با جاذبه هاي فرهنگي و بومي گيلان مي باشد که سالانه ميزبان هزاران گردشگر داخلي است. انبار سيلوي گندم با ظرفيت 120هزار تن از بزرگترين سيلوهاي ايران مي باشد.

پارك جنگلي سراوان به وسعت 1500 هکتار يکي از جاذبه هاي گردشگري بي‌نظير شهرستان رشت از توابع استان گيلان مي‌باشد. سراوان نام روستايي حاصلخيز، كوهستاني، زيبا و خوش آب و هوا از توابع شهرستان رشت است که پارک جنگلي سراوان در همسايگي آن قرار دارد. ورودي اين پارک در جاده اصلي تهران – رشت و در فاصله 17 کيلومتري از شهر رشت قرار دارد. فاصله كوتاه اين پارك تا شهر رشت باعث شده است که به راحتي بتوان از اين پارك جنگلي زيبا ديدن كرد. در اين پارک هر آنچه براي گذراندن لحظاتي خوش و لذت بخش براي گردشگران مورد نياز است در کنار هم جمع شده‌اند. جنگل هاي انبوه، آب و هواي خوش، رودخانه‌هاي بزرگ و زيبا، آبگيرها و بركه‌هاي دست نخورده، انواع حيوانات و پرندگان، اقامتگاه‌ها و تفريحگاه‌هاي فراوان در دل جنگل همه و همه دست به دست به هم داده اند كه هر گردشگر با هر سليقه‌اي ساعاتي خوش را در اين پارك جنگلي سپري كند. همچنين برخي از امکانات رفاهي ديگر نيز در پارک تعبيه شده است . تفرجگاه‌ها، كلبه‌هاي جنگلي، آلاچيق‌هايي جهت برپايي چادر‌ها و كمپ‌هاي مسافرتي، نيمكت‌هايي در دل طبيعت و ديگر امكانات اوليه جهت رفاه مسافران، به سادگي قابل دسترس مي‌باشند.

اگر عاشق بركه و درياچه‌هاي بكر و دست نخورده مي‌باشيد، به هيچ وجه فرصت قايق سواري در درياچه سراوان را از دست ندهيد. درياچه اي كه در نگاه اول فرشي از سبزه و گياه به نظر مي‌آيد و سطح آن کاملا با گياهان و سبزه پوشيده شده است و از ميان درختان انبوه و زيبا عبور مي‌کند. امکان قايق سواري در درياچه سراوان محيا است و شما مي توانيد با کرايه کردن قايق لحظاتي رويايي را براي خود خلق کنيد.

کنار رودخانه از شلوغ ترين قسمت هاي پارک سراوان است و معمولا افراد زيادي در کنار آنها بساط پيک نيک برپا کرده و مشغول تفريح هستند. اجاره خودروهاي كوچك و موتورهاي مخصوص بيابان و جنگل و گردش با آن‌ها در ميان درختان نيز از تفريحاتي که در اين پارک محيا شده است.

ديدن خانه‌اي قديمي كه قدمت آن به يكصد سال مي‌رسد در دل جنگل‌هاي اين پارك طبيعي نيز خالي از لطف نيست. اين خانه اولين «موزه ميراث روستايي استان گيلان» مي‌باشد. موزه اي در دل طبيعت كه سبك زندگي مردمان اين ديار را در سال‌هاي گذشته به تصوير مي كشد.

وجود امکانات مورد نياز پيک نيک مانند ميز و نيمکت، کباب پز و ... به شما اين امکان را مي‌دهد که بتوانيد با بردن لوازم و وسايل لازم، ساعات خوشي را در کنار دوستان و خانواده‌تان تجربه کنيد وجود پاسگاه نيروي انتظامي در نزديكي جنگل و نزديكي پارك سبب ايجاد امنيت مناسب در منطقه شده است. همچنين فاصله کوتاه پارک تا شهر رشت نگراني از بابت خريد اقلام و وسايل مورد نياز را از بين مي‌برد.پارک جنگلي سراوان طبيعتي زيبا را به شما هديه مي کند و مي‌تواند لحظات خوشي را براي شما به ارمغان بياورد. اين پارک جنگلي داراي امکانات نسبتا مناسبي براي گردشگران است که آن را به مقصدي محبوب براي خانواده‌ها و افراد در همه سنين تبديل کرده است.

اقامتگاههای روستا

اقامتگاههای روستا


تاکنون اقامتگاهی برای این روستا ثبت نشده است

گالری تصاویر


تصاوی